Suomen Muay Thai – liitto ry

World Cup – Turnaus

Vuonna 2015 MM kisojen sijasta kamppaillaan kirkkaimmista mitaleista Thaimaassa järjestettävässä World – Cup Turnauksessa!

Kisat pidetään ajalla 13.-22.8.2015 Bangkokissa

Suomea lähtee edustamaan isohko joukkue:

 

MIEHET A SARJA

 

-60kg Timo Venäläinen – Lahti Thaiboxing Club

-63,5kg Kari Viinikainen – Porvoo Thaiboxing Club

-67kg Pok Jääskeläinen – Combat Academy Of Finland

-71kg Teemu Hellevaara – Chitalada

-75kg Ali Taimouri – Helsinki Thaiboxing Club

-81kg Daniel Forsberg – Turku Muay Thai

-86kg Jussi Santalahti – Turku Thaiboxing Club

 

NAISET

 

-45kg Piia Urpulahti – Helsinki Thaiboxing Club

-48kg Tessa Kakkonen – Lahti Thaiboxing Club

-51kg Mirka Phetsangkhat – Combat Academy Of Finland

-63,5kg Heidi Björklund – Combat Academy Of Finland

-67kg Riikka Järvenpää – Combat Academy Of Finland

-71kg Pia Raita – Turku Thaiboxing Club

 

JUNIORIT

 

-45kg Sanni Nurminen – Lahti Thaiboxing Club

-67kg Johannes Puranen – Porvoo Thaiboxing Club

 

MIEHET B SARJA

 

-54kg Abdi Dynamite – Combat Academy Of Finland

-60kg Riku Mikkonen – Porvoo Thaiboxing Club

-86kg Juho Ohtonen – Lahti Thaiboxing Club

HTBC salikisojen tulokset 23.5.2015

3 x 2 min
1) -75 kg Jonas Holden Nyström OPFG Ruotsi – Olli Pärssinen HTBC 2-1
2) -63.5kg Laura Säisänen Sisu Gym – Anette Von Bell HTBC 0-3
3 x 3 min
3) -48 kg Camilla Danielsson OPFG Ruotsi – Anni Simonen HTBC 0-3
4) -60 kg Abdi Dynamite CAF – Tolga Atansov TMT Ruotsi 0-3
5) -71 kg Cristian Roduriguez OPFG Ruotsi – Jose Lehtimäki 2-1
6) -71 kg Peeter-Erik Kiis HTBC – Mushtaq Abbasi TMT Ruotsi 1-2
7) -54kg Heli Salapuro CHI – Mirka Phetsangkhat CAF 0-3
8 ) -63.5kg Kristoffer Björkskog EKH – Jani Mäenpää HTBC 1-2
9) +75 kg Edla Niemi HTBC – Jennifer Österlin Ruotsi 3-0
3 x 2 min
10) -63,5 kg Susanna Paalijärvi KOTR – Sari Kärki EKH 1-2
11) -71 kg Mehdi Bourounel HTBC – Zaher Hosseini KTBC 3-0
12) -54kg Vilma Korkiatupa CHI – Katja Maxinkova HTBC 2-1
13) -67kg Benjamin Ragnell TMT – Jari Vesterbacka PvTBC 3-0
14) -51 kg Minttú Söderholm HTBC – Jenna Salmela PvTBC 0-3
15) – 63,5kg Jimi Juvonen CAF – Kasperi Saarikoski 3-0
16) -60kg Jenny Myllykoski RNC – Maiju Partonen HTBC 0-3
17) -81 kg Simo Tuisku HTBC – Jere Kujala CAF 0-3
18) -54 kg Sari Levänen NUTBC- Jenna Salmela PvTBC 3-0
19) -81 kg, Jesse Teelahti KTBC – Tuukka Määttä HTBC 2-1
20) -71 kg Tatu Varrio NUTBC – Niko Korventaus CAF 0-3
21) -75 kg Toni Åfelt NUTBC – Aleksi Tuupanen Lempäälä 0-3
22) -86 kg, Ville Heikkinen KTBC – Jouko Viik RNC 2-1

Fight Promotion Showdown 16.5.2015

Tulokset

 

Daniel Forsberg vs. Nadir Iskhakov 2-1
Kari Viinikainen vs. Peter Albrectecht 3-0
Juho Ohtonen vs. Markus Lampinen 3-0
Laressa Van Emden vs. Riikka Järvenpää ratkaisematon.
Johannes Puranen vs. Samir Mehinovic 3-0
Riku Mikkonen vs. Shokrullah Akbari 3-0
Tessa Kakkonen vs. Niina Ruponen 3-0

Hyvinkään salikisat 2.5.2015

Tulokset:

 

3x2min
1. -63,5 kg Endika Vidal, LTBC – Jimi Juvonen, CAF 3 – 0
2. -63,5 kg Jenny Myllykoski, Uk viagra sales RNC – Susanna Paalijärvi, KOTR 0 – 3
3. –67 kg Benjamin Ragnell, 17v TMT – Jari Vesterbacka, PvTBC 2 – 1
4. –91 kg Jouko Viik, RNC – Kirmo Kolehmainen, HTBC 0 – 3
5. –81 kg Jere Kujala, CAF – Juho Kahranaho, Buy zithromax without rx Kotka TBC 0 – 3
6. –81 kg Adiel Lemberg, TMT – Jose Airaksinen, 16v, MMA KUOPIO 3 – 0

7. –71 kg Toni Åfelt, Nu TBC – Rasmus Hendolin, TTBC 3 – 0
8. -75 kg Tuukka Määttä, HTBC – Eero Sainio, TTBC 3 – 0
9. -71kg Mika Hatanpää, RNC – Marttin Kivisaar Nu TBC 0 – 3
10. -67 kg Anniina Ervasti, MMA Imatra – Henna Suodenjoki, Buy generic cialis Kotka TBC 0 – 3
11. -67kg Ossi Arkko, EKH – Niko Korventaus, CAF 0 – 3
12. -51kg Anna Forsman, TMT – Laura Lietepohja, PvTBC 3 – 0

3x3min
13. -71kg Max Kiekeben, EKH – Eetu Nevalainen, MMA Joensuu 3 – 0
14. -60kg Kristoffer Björkskog, Xenical 120mg EKH – Min Kyi, MMA KUOPIO 3 – 0
15. -67kg Olli Ruuskanen, Kotka TBC – Miska Rautiainen, MMA Joensuu 3 – 0

Chitaladan salikisat 11.4.2015

Tulokset

 

2x2min
1. 42kg Hanin Hussin, Lempäälä tbc – Jesse Ignatovitch, MMA Kuopio (harjoitusottelu)
2. 35kg Miko Vuoma, Oulu – Robin Hagert, Buy kamagra online MMA Kuopio 0-3

3x2min
3. 54kg, Jesse Nyberg, Chitalada – Juho Rantala, TTBC 3-0
4. 63.5kg Laura Säisänen, Sisu Gym – Maria Niemi, HTBC 0-3
5. 51kg Jessica Eklund, Oulu – Anna Forsman, Turku Muay Thai 0-3
6. 60kg Mikael Syrjä, HTBC – Kasper Vuorijärvi, MMA Kuopio 3-0
7. 63,5kg Min Kyi, MMA Kuopio – Andrei Nuija, HTBC 0-3
8. 54kg Sari Levänen, Nummela tbc – Pauliina Salonen, Online order viagra LTBC 0-3
9. 54kg Vilma Korkiatupa, Chitalada – Jennifer Esparagoza, HTBC 3-0
10. 67 kg Rasmus Petell, Muay Thai Vaasa – Jose Lehtimäki, Lempäälä tbc 2-1
11. 71kg Peeter- Erik Kiis, HTBC – Atte Eronen, MMA team 300 3-0
12. 71kg Tatu Varrio, Generic cialis sale Nummela tbc – Antti Lesonen, Oulu 2-1
13. 81kg Adiel Lemberg, Turku Muay Thai – Mikael Råman, Oulu 3-0

3x3min
14. 48 kg Sanni Nurminen, LTBC – Anni Simonen, HTBC 3-0
15. 57 kg Nora Tirkkonen, LTBC – Heidi Vuoma, Oulu 1-2

3x2min
16. 60kg Susanna Paalijärvi, KOTR – Janika Antinmaa, MMA team 300 0-3
17. 75kg, Valtteri Salonen, Chitalada – Aleksi Tuupanen, Viagra online order usa Lempäälä tbc 1-2
18. 75kg Rami Saari, Turku Muay Thai – Kalle Viheriäkoski, Lempäälä tbc 3-0

2x2min
19. 52kg Jesse Nyberg, Chitalada – Taito Långström, Oulu No Contest

Tiedote: Uudistuksia tuomaritoimintaan

Suomen Muaythai-liiton hallitus on tuomarikuntaa asiasta kuultuaan selkeyttänyt käytäntöjä tuomaritoimintaan liittyen. Uudet käytännöt koskevat liiton kilpailukalenterin ulkopuolisia, ns. ”kaupallisia tapahtumia”.
Tapahtumajärjestäjät ovat velvoitettuja hankkimaan thainyrkkeilytuomarit tapahtumiinsa keskitetysti liiton päätuomarin Tommi Pitkälän kautta. Tommi.Pitkala(ät)muaythai.fi 050-5149685
Hän ja SMTL kantavat vastuun että tapahtumissa on riittävä määrä, riittävän kokemuksen omaavia tuomareita.
Mikäli tapahtumajärjestäjä käyttää muita kontakteja tai muita kuin SMTL:n tuomareita, irtisanoutuu SMTL otteluista, jolloin niitä ei noteerata myöskään virallisina ja tilastoihin merkittävinä otteluina.
Myös kulukorvauskäytäntöä yhtenäistetään. Tapahtumajärjestäjät eivät ole enää velvoitettuja maksamaan tuomareille tapahtuman yhteydessä kulukorvauksia/palkkioita. Tuomarit laskuttavat kulukorvaukset SMTL:ltä ja SMTL laskuttaa toteutuneiden kulujen mukaan jälkikäteen tapahtuman järjestäjää.

Suomen Muaythai-liitto jakoi Ottelija- ja Kunniapalkintoja

Suomen Muaythai -liiton hallituksen päätöksellä Turun 30 –vuotisjuhlakisoissa 21.3.2015 julkistettiin neljä uutta liiton palkintoa.

Erinomaisia ottelijoita on Generic female viagra monia ja loistavaa menestystä ovat saavuttaneet monet muutkin, mutta ensimmäiset palkitut nousivat itseoikeutetusti ylitse muiden: SMTL:n Ottelija -palkinnon saivat Vesa Puranen ja Milja Nurmi (os. Heino).

Samoin liiton Kunniapalkinnon voisi myöntää lukuisille ihmisille vuosien varrelta, mutta nämä kaksi nousivat esille ajankohtaisuudellaan. Molemmat palkitut, Katru Perkkiö, liiton pitkäaikainen rahastonhoitaja sekä Viktor Rantala, monivuotinen puheenjohtaja, ovat tehneet työtään haastavissa oloissa ja velvollisuudentunnosta.

Lajin kenttä tuntuu yhtenäisemmältä ja yhteistyökykyisemmältä kuin aikoihin, joten on kohtuullista kiittää julkisesti tekijöitä, ja näin ollen liitto jakaa muistamisia jatkossakin.

 

Liiton Ottelijapalkinto: Vesa Puranen

vesapuranen

valmentaja Kai Mustonen, TTBC

Puranen oli ensimmäinen suomalainen amatöörien ja ammattilaisten maailmanmestari, ja on kenties legendaarisin ja pelätyin kaikista suomalaisottelijoista. Purasen tavaramerkkejä olivat voima ja kestävyys, samoin kuin vastustajia ahdistanut asenne: erätauot ovat liian pitkiä.

Amatöörien MM 1996, 1997

WMC MM 1997

 

Liiton Ottelijapalkinto: Milja Nurmi (os. Heino)

miljaheino

Valmentaja: Pertti Nurmi, Chitalada Finland

Ottelusarja: Ammattilaisissa: 118lbs, amatööreissä: 54kg.

Otteluja: 34, joista 29 voittoa ja vain 5 tappiota.

13 ammattilaisottelua.

Saavutukset amatööreissä, mm:

MM-kultaa

Ammattilaisissa:

WMC-liiton MM vyö

S1-liiton MM vyö

WPMO-liiton MM vyö

WMC-liiton EM vyö

Thaimaan Theprasit-stadionin mestaruusvyö

Thaimaan Chonburin-stadionin mestaruusvyö

Sportaccord Combat Games, Peking, kultaa.

Sportaccord Combat Games, Pietari, pronssia.

Muuta mm:

Hämeen Liikunta-ja Urheilun Vuoden Urheilija 2010.

 

Liiton kunniapalkinto: Katru Perkkiö

katruperkkiö

Tarkkana ja suorasanaisena tunnettu liiton rahastonhoitaja, joka on kunnostautunut myös ottelijana ja nyttemmin tuomarina. Perkkiö on hoitanut varmalla otteella liiton raha-asioita, vaikka perheenlisäys toikin lisää haastetta työhön.

 

Liiton kunniapalkinto: Viktor Rantala

Rauhallisena ja diplomaattisena tunnettu hiljainen puurtaja, joka joutui työ- ja perhe-elämän keskellä venymään liiton puheenjohtajana pitkän kauden, koska halukkaita tulijoita tälle tuuliselle paikalle ei löytynyt. Velvollisuudentuntoisena miehenä Rantala kuitenkin jatkoi lajin edun nimessä liiton luotsaamista.

Kiitokset ja onnittelut kaikille palkituille.

Suomen Muaythai –liitto

Turku Thaiboxing Clubin 30-vuotis juhlakisojen tulokset

Tulokset

 

2×2 min (juniorit)
1. -35kg Juho Tupila, TTBC vs. Miko Vuoma OKK 0-2
2. -52kg Juho Rantala, TTBC vs. Edu Kukkonen, Chitalada 2-0

3×2 min
3. -71kg Rasmus Hendolin, TTBC vs. Tatu Varrio, Nummela TBC 0-3
4. -54kg Eetu Latikka, JTBC vs. Oliver Cronsten, SMT (SWE) 0-3
5. -48kg Sara Granath, TTBC vs. Anni Simonen, HTBC 2-1

3×3 min
6. -71kg Johannes Puranen, PvTBC vs. Max Sairanen, ATC 3-0
7. -60kg Riina Sipovaara, HTBC vs. Miina Sirkeoja, Chitalada 3-0
8. -49kg Sanni Nurminen, LTBC vs. Cornelia Banarp, SMT (SWE) 3-0
9. -67kg Alexander Vartiaynen, HTBC vs. Antonis Vassilou, SMT (SWE) TKO2
10. -71kg Ali Taimouri, HTBC vs. Constantino Costas Nanga, SMT (SWE) TKO1

5×2 min

11. -86kg Jussi Santalahti, TTBC vs. Sergei Golinkevich, Venäjä 3-0

 

TTBC_juhlakisat_juliste_A3.indd

 

Salikisat Espoon Kehähait 14.3.2015

Tulokset

 

1. -60 kg 3×2
Susanna Paalijärvi KOTR vs Pauliina Karell ATC
Voittaja: Paalijärvi 3-0

2. -60 kg 3×2
Ali Hossaini HTBC vs Mikael Syrjä HTBC
Voittaja: Syrjä 3-0

3. -63.5 kg 3×2
Levent Kartal GB Gym vs Andrei Nuija HTBC
Voittaja: Kartal 2-1

4. -63.5 kg 3×2
Mikael Åvall CAF vs Petteri Rantoja TBC Kouvola
Voittaja: Åvalla 3-0

5. -67 kg 3×2
Kare Rasilainen EKH vs Peter-Erik Kiis HTBC
Voittaja: Kiis 2-1

6. -71 kg 3×2
Niko Korventaus CAF vs Mehdi Bourouael HTBC
Voittaja: Korventaus 3-0

7. -71 kg 3×2
Max Sairanen ATC vs Jan Strandberg HMAC
Voittaja: Strandberg 2-1

8. -71 kg 3×2
Max Kiekeben EKH vs Markku Strandman HTBC
Voittaja: Kiekeben 3-0

9. -63.5 kg 3×2
Sari Kärki EKH vs Susanna Paalijärvi KOTR
Voittaja: Kärki 2-1

10. +91 kg 3×2
Simp Simson ATC vs Jami Hakanen HTBC
Voittaja: Hakanen 3-0

11. -60 kg 3×3
Kristoffer Björkskog EKH vs Abdi Dynamite CAF
Voittaja: Dynamite 3-0