Suomen Muaythai – liitto ry

Tuomaritoiminta

Kuva: IFMA, kehätuomari Katarina Perkkiö

Kuva: IFMA, kehätuomari Katarina Perkkiö

Suomen Muaythai liiton kehä- ja arvostelutuomarit vastaavat päätuomarin johdolla tuomaritehtävistä  ja suomalaisen tuomaritoiminnan kehittämisestä kotimaassa. Tuomarikoulutuksia järjestetään vuosittain kevät ja syyskaudella.

Kansainväliset kehä- ja arvostelutuomarit työskentelevät vuosittain tämän lisäksi lajin EM- ja MM-kilpailuissa sekä muissa kansainvälisissä turnauksissa sekä osallistuvat kansainvälisiin tuomarikoulutuksiin ja -palavereihin.

Kaikki thainyrkkeilykilpailujen tuomaritoimintaan liittyvät tiedustelut ja kyselyt ohjataan päätuomarille. Hän koordinoi oikeat kehä- ja arvostelutuomarit kilpailujen mukaan.

SMTL ei vastaa otteluista, joiden tuomaristo on hankittu muuta kautta, eikä otteluja merkitä SMTL:n ylläpitämään ottelijatietokantaan.

Kilpailuissa noudatetaan SMTL:n thainyrkkeilysääntöjä. Tutustu alla olevaan kilpailuoppaaseen huolella. Kilpailujen järjestä voi tulostaa kilpailuissa käytettävän tuomareiden arvostelulomakkeen alla olevasta linkistä.

SMTL_Kilpailuopas 2017
SMTL pistekortti/arvostelulomake

 

Lajin kansainvälissä turnauksissa, EM- ja MM-kilpailuissa noudatetaan kattojärjestö IFMA:n (International Federation of Muaythai Amateur) ohjeita ja sääntöjä:
Rules & Regulations
Code of Ethics

Kansainväliset kehä- ja arvostelutuomarit:
Halmevuo Simo , Helsinki Thaiboxing Club
Immonen Riku, Turku Muay Thai
Laaksonen Olli , King of the Ring
Nieminen Marco , Turku Thaiboxing Club
Perkkiö Katarina , Helsinki Thaiboxing Club
Pitkälä Tommi, Helsinki Thaiboxing Club
Varho Manu , Lahti Thaiboxing Club

Kansalliset (kehä)- ja arvostelutuomarit:
Aurala Niko, Turku Thaiboxing Club
Flinkman Jere, Espoon Kehähait
Heino Milja , Chitalada Finland
Järvenpää Riikka; Combat Academy of Finkand
Järvinen Rauli, Lahti Thaiboxing Club
Koliseva Miro, RNC Sport Club
Kyynäräinen Jukka, Chitalada Finland
Lehtonen Tommi, Turku Thaiboxing Club
Leppänen Olli , King of the Ring
Luukkanen Pasi, Turku Thaiboxing Club
Martinez Petri, Helsinki Thaiboxing Club
Merenluoto Jukka, Turku Muay Thai
Mutanen Tuure, MMA Joensuu
Naakka Antti, Helsinki Thaiboxing Club
Neves Mikael, MMA Joensuu
Nieminen Harri, Turku Thaiboxing Club
Nurmi Pertti, Chitalada Finland
Phetsanghat Mirka , Combat Academy of Finland
Piisinen Aki , Helsinki Thaiboxing Club
Pietilä Mika, Porvoo Thaiboxing Club
Rantala Viktor, GB Gym
Räsänen Tommi, Turku Thaiboxing Club
Saarinen Jesse, Chitalada Finland
Saaristonranta Tommi, RNC Sport Club
Sarkki Kalle, Turku Muay Thai
Soikkeli Nelly, MMA Joensuu
Talja Janne , RNC Sport Club
Tamminen Timo, Turku Muay Thai
Ukkonen Simo, Kotka Thaiboxing Club
Vappula Hannu, Lahti Thaiboxing Club
Vuoma Arto, Oulun Kamppailuklubi
Vuoma Heidi, Oulun Kamppailuklubi

Vuonna 2016 kehä- ja arvostelutuomarikoulutuksen käyneet:
Forsvik Toni, Helsinki Thaiboxing Club
Hattukangas Marko, Porvoo Thaiboxing Club
Huynh Bao, Helsinki Thaiboxing Club
Ihatsu Arttu, Helsinki Thaiboxing Club
Kakkonen Tessa, Lahti Thaiboxing Club
Kalkan Cemal, Helsinki Thaiboxing Club
Koskela Anne, Combat Academy of Finland
Kivioja Jenni, Sisu Gym
Koliseva Miro, RNC Sport Club
Kuukka Teemu, RNC Sport Club
Mäntypuro Sari, RNC Sport Club
Nurminen Sanni, Lahti Thaiboxing Club
Nätti Markus, Crest
Ovaska Atte, Helsinki Thaiboxing Club
Pulliainen Harri, Helsinki Thaiboxing Club
Riihimäki Essi, Helsinki Thaiboxing Club
Saarinen Jesse, Chitalada Finland
Saastamoinen Antti, Helsinki Thaiboxing Club
Salmela Mika, Helsinki Thaiboxing Club
Santos Areta, Combat Academy of Finland
Säisänen Laura, Sisu Gym
Talja Janne, RNC Sport Club
Tura Siiri, Helsinki Thaiboxing Club
Urhonen Suvi, Helsinki Thaiboxing Club
Ukkonen Simo, Kotka Thaiboxing Club
Urpulahti Pia, Helsinki Thaiboxing Club
Varrio Tatu, Nummela Thaiboxing Club
Wikberg Tina, Combat Academy of Finland

Vuonna 2015 kehä- ja arvostelutuomarikoulutuksen käyneet:
Granroth Suvi, Oulun Kamppailuklubi
Eklund Jessica, Oulun Kamppailuklubi
Haapaniemi Juuso, Oulun Kamppailuklubi
Jaakkola Anton, MMA Kuopio
Kaisanlahti Juho, Oulun Kamppailuklubi
Katajamäki Rami, Oulun Kamppailuklubi
Kolehmainen Kimmo, Oulun Kamppailuklubi
Kontio Jarkko, Oulun Kamppailuklubi
Kyi Min, MMA Kuopio
Latvasomppi Jukka, Oulun Kamppailuklubi
Lempinen Jukka, Oulun Kamppailuklubi
Lesonen Antti, Oulun Kamppailuklubi
Liimatainen Markus, Oulun Kamppailuklubi
Lång Roni, MMA Joensuu
Mantere Heidi, Oulu Thaiboxing Club
Marttinen Minna, Oulun Kamppailuklubi
Metsi Werneri, Oulun Kamppailuklubi
Mylly Timo, Oulu Thaiboxing Club
Niemi Marko, Oulu Thaiboxing Club
Niemelä Veli-Matti, Oulu Thaiboxing Club
Nurmes Mikael, MMA Joensuu
Otamo Pekka, Oulu Thaiboxing Club
Paaso Mika, Oulun Kamppailuklubi
Parviainen Jari, MMA Kuopio
Pesonen Pasi, Oulun Kamppailuklubi
Piironen Aapo, Oulun Kamppailuklubi
Pyykkönen Sakari, Oulun Kamppailuklubi
Råman Mikael, Oulun Kamppailuklubi
Räsänen Markus, Oulun Kamppailuklubi
Saikkonen Tero, Oulun Kamppailuklubi
Savolainen Pipsa, Oulu Thaiboxing Club
Väänänen Minna, Oulun Kamppailuklubi